Żyd, Polak, Legionista 1914-1920

Wystawa „Żyd, Polak, legionista 1914–1920” zorganizowana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej miała przypominać o jednym z zapomnianych aspektów ówczesnej historii.

Wybuch wojny przyniósł Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. Do stworzonych w 1914 roku Legionów Polskich wstąpiło wielu Żydów oraz Polaków wyznania mojżeszowego, dając tym dowód solidaryzmu i prawdziwego patriotyzmu.

Do formacji wstępowali ludzie rozmaitych profesji – prawnicy, lekarze, artyści. Malarzem Legionów i portrecistą Pierwszej Brygady dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego był żydowski artysta Leopold Gottlieb. O tych ochotnikach, a także o kwestii polsko-żydowskiej w czasie Wielkiej Wojny i wojny 1920 roku opowiada katalog, na który składają się trzy eseje:

Artur Tanikowski, „Po obu stronach rozbitego lustra. Żydzi polscy i Legiony Polskie w kulturze wizualnej lat 1914–1920”
Konrad Zieliński, „Żydzi, Polacy, Legiony”
Marcos Silber, „Polska, ale jaka? Żydowskie poglądy polityczne wobec państwowości polskiej w okresie I wojny światowej”
Bogato ilustrowana publikacja zawiera też obszerną bibliografię, kalendarium oraz katalog obiektów prezentowanych na wystawie.

Źródło: https://artbookstore.pl/zyd-polak-legionista-1914-1920

Katalog został przekazany Żydowskiej Bibliotece im. ReMU przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich

Comments are closed.