Obcy w domu. Wokół marca 68

Katalog wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Wystawa opowiada o losach ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać. Wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r. Jej kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego.

Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja inspirowana halą warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego pięćdziesiąt lat temu Żydzi wyjeżdżali z Polski. To symboliczna przestrzeń pożegnań, gdzie zwiedzający będą mogli posłuchać relacji osób zmuszonych do wyjazdu i tych, które pozostały w Polsce. Kolejne części wystawy opowiadają o życiu po wyjeździe. W odrębnej przestrzeni prezentujemy Archiwum Marca – rosnącą kolekcję pamiątek, zdjęć i dokumentów związanych z pożegnaniami i wyjazdami z Polski.

Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczeniach związanych z wydarzeniami Marca ‘68 opowiadają także dzieła artystyczne. Na wystawie zobaczymy m.in. litografię Leszka Sobockiego Otarci, prace Macieja Bieniasza czy obraz Czas pogardy Erny Rosenstein. Doświadczenie Marca ’68 jest dziś niezwykle aktualne. Stanowi ponadczasowe ostrzeżenie przed biernością wobec dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.

Źródło: https://www.polin.pl/pl/marzec68

Katalog został przekazany Żydowskiej Bibliotece im. ReMU przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dziekujemy

Comments are closed.