Żydowska Biblioteka im. ReMU została zainicjowana przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w czerwcu 2005 roku.

W Bibliotece znajdują się książki z różnych dziedzin, które wspólnie tworzą cenne źródło informacji dotyczących kultury i historii żydowskiej. Czytelnicy/czytelniczki mogą wybierać spośród ponad dwudziestu działów tematycznych (m.in. Państwo Izrael, Wspomnienia, biografie, Proza, Poezja, Tożsamość i gender czy Literatura dziecięca i młodzieżowa). Posiadamy książki w języku polskim, hebrajskim, jidysz i angielskim.

Podtrzymanie pamięć o żydowskim życiu w Polsce oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat kultury i historii żydowskiej jest jednym z podstawowych zadań Biblioteki. Spotkanie z książką w naszej Bibliotece jest również spotkaniem ze społecznością żydowską Krakowa.

Aktualny księgozbiór Biblioteki liczy ponad 5000 dzieł, jednak wciąż dbamy o to, żeby sukcesywnie się powiększał. Dzieje się to również dzięki naszym darczyńcom, którzy wspierają naszą Bibliotekę przekazując wiele wspaniałych książek (są to zarówno osoby prywatne, jak i wydawnictwa).

Nasza Biblioteka została uznana jako „Miejsce Przyjazne Czytaniu” przez Fundację Sztuki Nowej. Znaczy Się.

Dla osób, które chcą bliżej poznać funkcjonowanie naszej Biblioteki istnieje możliwość wolontariatu oraz odbycia praktyk.

Zachęcamy do odwiedzenia Żydowskiej Biblioteki im. Remu oraz skorzystania z jej zbiorów. Każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś na temat historii, kultury i tradycji żydowskiej znajdzie w naszej Bibliotece cenne źródło informacji.

0