W Żydowskiej Bibliotece im. ReMU znajdują się książki z różnych dziedzin, które wspólnie tworzą cenne źródło informacji dotyczących kultury i historii żydowskiej. Posiadamy książki w języku polskim, angielskim, hebrajskim, oraz jidysz. Czytelnicy/Czytelniczki mogą wybierać spośród 26 działów tematycznych, takich jak:

I Żydzi – Świat

II Żydzi – Polska

III Judaizm

IV Wojna i Zagłada

V Antysemityzm

VI Wspomnienia, dzienniki i biografie

VII Państwo Izrael, syjonizm

VIII Dialog chrześcijańsko – żydowski

IX Kultura i sztuka

X Poezja

XI Proza

XII Tożsamość gender

XIII Broszury

XIV Inne

 

XV Słowniki i encyklopedie

XVI Albumy

XVII Komiksy

XVIII Tanachy, Machzory, Sidury

XIX Filozofia, psychologia

XX Kulinaria

 

 

XXI Interdyscyplinarne

XXII Przewodniki, atlasy

XXIII Literatura dziecięca i młodzieżowa

XXIV Prasa

XXV Film

XXVI Jidysz

 

Biblioteka Henryka Halkowskiego

Dzięki Marcie Gołąb Biblioteka Henryka Halkowskiego znalazła się w naszym księgozbiorze i jest ona dostępna dla wszystkich Czytelników.

Książki, które bł.p. Henryk Halkowski zbierał przez całe życie, odzwierciedlają jego naukowe i artystyczne zainteresowanie dziedzictwem intelektualnym żydów aszkenazyjskich. Był twórcą i propagatorem idei Instytutu Aszkenazyjskiego. Znaczną część księgozbioru stanowią książki z zakresu filozofii żydowskiej, historii Żydów polskich.

Henryk Halkowski (ur. 27 grudnia 1951 w Krakowie, zm. 1 stycznia 2009 w Krakowie) – historyk, dziennikarz, publicysta i tłumacz, znawca chasydyzmu i historii krakowskiego Kazimierza.

Imię Henryk otrzymał na cześć swoich dwóch dziadków: Icchaka Hersza i Hersza Berucha Engelberga. Z wykształcenia był architektem, ale studiował także filozofię. Był sekretarzem oddziału krakowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, aktywnym członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, propagatorem idei Instytutu Aszkenazyjskiego oraz współzałożycielem wydawnictwa Austeria. Przez wiele lat pracował jako przewodnik. Jego publikacje i niekończące się anegdoty stały się legendą i częścią historii krakowskiego Kazimierza. Był to człowiek, o którym mówiono: "Nie ma Krakowa bez Henryka Halkowskiego i Henryka Halkowskiego bez Krakowa..."

Zmarł na zawał serca. Został pochowany 5 stycznia na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie.

Zbiór Jidisz

Biblioteka w swoich zasobach posiada unikatowy zbiór książek w języku jidysz, dostępnych tylko na miejscu. Większość tych książek, w 2006 roku zostało przekazane Bibliotece przez Żydowski Instytut Historyczny. Również w 2008 roku, Jewish Community of Melbaurne przysłało w darze duzą część książek w języku jidysz oraz po angielsku.

W skład księgozbioru wchodzą ksiażki pochodzące z lokalnych bibliotek organizacji żydowskich jakie funkcjonowały przed 1939 oraz po 1945 w Polsce.

Żydowski Instytut Historyczny jest jedną z najważniejszych na świecie placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów od wieków zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.
www.jhi.pl

0