
W Żydowskiej Bibliotece im. ReMU znajdują się książki z różnych dziedzin, które wspólnie tworzą cenne źródło informacji dotyczących kultury i historii żydowskiej. Posiadamy książki w języku polskim, angielskim, hebrajskim, oraz jidysz. Czytelnicy/Czytelniczki mogą wybierać spośród 26 działów tematycznych, takich jak:
I Żydzi – Świat
II Żydzi – Polska
III Judaizm
IV Wojna i Zagłada
V Antysemityzm
VI Wspomnienia, dzienniki i biografie
VII Państwo Izrael, syjonizm
VIII Dialog chrześcijańsko – żydowski
IX Kultura i sztuka
X Poezja
XI Proza
XII Tożsamość gender
XIII Broszury
XIV Inne
XV Słowniki i encyklopedie
XVI Albumy
XVII Komiksy
XVIII Tanachy, Machzory, Sidury
XIX Filozofia, psychologia
XX Kulinaria
XXI Interdyscyplinarne
XXII Przewodniki, atlasy
XXIII Literatura dziecięca i młodzieżowa
XXIV Prasa
XXV Film
XXVI Jidysz
Biblioteka Henryka Halkowskiego
Dzięki Marcie Gołąb Biblioteka Henryka Halkowskiego znalazła się w naszym księgozbiorze i jest ona dostępna dla wszystkich Czytelników.
Książki, które bł.p. Henryk Halkowski zbierał przez całe życie, odzwierciedlają jego naukowe i artystyczne zainteresowanie dziedzictwem intelektualnym żydów aszkenazyjskich. Był twórcą i propagatorem idei Instytutu Aszkenazyjskiego. Znaczną część księgozbioru stanowią książki z zakresu filozofii żydowskiej, historii Żydów polskich.
Henryk Halkowski (ur. 27 grudnia 1951 w Krakowie, zm. 1 stycznia 2009 w Krakowie) – historyk, dziennikarz, publicysta i tłumacz, znawca chasydyzmu i historii krakowskiego Kazimierza.
Imię Henryk otrzymał na cześć swoich dwóch dziadków: Icchaka Hersza i Hersza Berucha Engelberga. Z wykształcenia był architektem, ale studiował także filozofię. Był sekretarzem oddziału krakowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, aktywnym członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, propagatorem idei Instytutu Aszkenazyjskiego oraz współzałożycielem wydawnictwa Austeria. Przez wiele lat pracował jako przewodnik. Jego publikacje i niekończące się anegdoty stały się legendą i częścią historii krakowskiego Kazimierza. Był to człowiek, o którym mówiono: "Nie ma Krakowa bez Henryka Halkowskiego i Henryka Halkowskiego bez Krakowa..."
Zmarł na zawał serca. Został pochowany 5 stycznia na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie.
Zbiór Jidisz
Biblioteka w swoich zasobach posiada unikatowy zbiór książek w języku jidysz, dostępnych tylko na miejscu. Większość tych książek, w 2006 roku zostało przekazane Bibliotece przez Żydowski Instytut Historyczny. Również w 2008 roku, Jewish Community of Melbaurne przysłało w darze duzą część książek w języku jidysz oraz po angielsku.
W skład księgozbioru wchodzą ksiażki pochodzące z lokalnych bibliotek organizacji żydowskich jakie funkcjonowały przed 1939 oraz po 1945 w Polsce.
Żydowski Instytut Historyczny jest jedną z najważniejszych na świecie placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów od wieków zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.
www.jhi.pl